Zamknij

Kultura

Powiat zawierciański. Aktualne wiadomości kulturalne z kraju i regionu. Zobacz co ciekawego dzieje się w naszym powiecie Informacje o wydarzeniach i osobach związanych z kulturą

15:58, 06.05.2024
"Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka. Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w dzieło sztuki" – powiedziała kuratorka festiwalu Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, cytowana w informacji.
08:28, 05.05.2024
Laureaci konkursów zostali ogłoszeni w sobotę podczas Gali Zamknięcia festiwalu w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
07:49, 05.05.2024
"Jak możemy odczytać w uzasadnieniu jury: +Wykorzystanie odkrytych na miejscu przedmiotów osobistych stanowi szczególnie udaną strategię wystawienniczą dla przywracania tożsamości ofiar i człowieczeństwa+" - podało w sobotę Państwowe Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.
11:16, 04.05.2024
Andrzej Panufnik (1914-1991) to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Wyjechał z Polski w 1954 r., sprzeciwiając się komunistycznej opresji i krępowaniu twórczych swobód. Działalność twórczą kontynuował w Wielkiej Brytanii, zdobywając tam wielkie, także międzynarodowe uznanie, potwierdzone nadaniem mu tytułu szlacheckiego przez Elżbietę II – czego doświadczyło niewielu Polaków.
09:10, 04.05.2024
Książka "The Penguin Guide to Jazz" określa Mitchella jako jedną z kluczowych postaci amerykańskiej muzyki awangardowej. Artysta był jednym z założycieli i filarów chicagowskiego samopomocowego kolektywu twórczego AACM - Association for the Advancement of Creative Musicians, działającego na rzecz wspierania twórców niezależnej i oryginalnej muzyki.
09:04, 02.05.2024
Jesienią ubiegłego roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej ukradli z warszawskiej biblioteki drogocenne starodruki. Do tej pory zatrzymano w kilku europejskich państwach pięć osób. Grupa działała nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, w których przestępcy też kradli drogocenne książki z bibliotek uniwersyteckich.
08:26, 02.05.2024
Rusza nabór wniosków na rozwój zabytkowej i niezabytkowej infrastruktury kultury. O środki mogą wnioskować m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe instytucje kultury. Do podziału jest 800 mln zł.
20:29, 01.05.2024
Próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Świata odbyła się we Wrocławiu po raz 22. Miłośnicy gitarowego grania spotykają się w tym mieście co roku, aby wraz z zaproszonymi muzykami zagrać utwór Jimiego Hendriksa "Hey Joe". Poprzedni rekord ustanowiono w zeszłym roku, gdy utwór Hendriksa wykonało wspólnie 7967 gitarzystów.
20:23, 01.05.2024
Na Chełmińskim Przedmieściu znaleziono całe buty stylu wschodniego i zachodniego, jak i motylki do utrzymywania ostróg, trzewiki z bocznymi wycięciami i lamówki z dekoltów odzieży. Specjalistka od tkanin, archeolog i konserwator zabytków prof. Małgorzata Grupa powiedziała PAP, że nie ma w Europie tak dużej kolekcji znalezionych tkanin i obuwia z tego okresu. Stan zachowania artefaktów jest bardzo dobry, a skala znaleziska pokazuje, jak istotnym hanzeatyckim ośrodkiem był Toruń, gdzie mieszały się wpływy wschodu i zachodu.
20:20, 01.05.2024
Jak poinformowała Joanna Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach i kurator wystawy, w bogatej i różnorodnej twórczości Kaczmarski wielokrotnie nawiązywał do obrazów mistrzów różnych epok. Dlatego na ekspozycji zaprezentowano dzieła m.in. Luci Giordano, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz grafiki Rembrandta, Bruegel ‘a, będące bezpośrednią inspiracją dla jego tekstów. Łącznie to 40 dzieł sprowadzonych do Kielc m.in. z placówek w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu.
16:26, 29.04.2024
Jak informuje Muzeum Literatury, "9 grudnia 2024 r. legendarna wykonawczyni warszawskich piosenek, honorowa obywatelka stolicy obchodzić będzie jubileusz 90. urodzin" i "z tej okazji powstanie nowa piosenka o Warszawie, której tekst może stworzyć każdy, kto wykazuje zdolności literackie".
16:25, 29.04.2024
I Festiwal Musica Sacra potrwa cztery dni. Zainauguruje go 1 maja o godz. 18 msza św. w katerze warszawsko-praskiej, której będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. W ramach oprawy muzycznej liturgii będzie można usłyszeć instrumenty dęte, chorał gregoriański oraz śpiew polifoniczny - poinformowano w przekazanym PAP komunikacie.
19:37, 26.04.2024
"Teatr Telewizji to jest marka, która ma około 70 lat, ale z całym szacunkiem dla ludzi, którzy tu pracowali, pracują od dawna - w ostatnich latach stał się skansenem. Nie uczestniczył intensywnie żywo w polskim życiu teatralnym. Zadałem sobie pytanie, jak to zmienić, bo narzędzie, jakim jest Teatr Telewizji, ma bardzo duży potencjał" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Michał Kotański.
14:17, 26.04.2024
„Piosenkę zrobiłam w LA z producentem Johnem Samuelem, którego moi słuchacze mogą już kojarzyć – zrobiliśmy razem +Blue+ czy +Ctrl Alt Del+. Tego dnia nie miałam żadnego ustalonego pomysłu na temat piosenki. Wyszło to ze mnie bardzo naturalnie. Piosenka jest o mojej cudownej babci, której już nie ma ze mną. To moje wspomnienie, które na zawsze zostanie w moim sercu i uczucia, które mi towarzyszą przez moją drogę. Chciałam nagrać tę piosenkę, ponieważ moja babcia była jedną z najważniejszych osób w moim życiu i dzięki niej jestem taką, a nie inną osobą. Ta piosenka to trochę taka pamiątka. Coś na zawsze naszego i wspólnego” – tłumaczy w komunikacie prasowym Sara James. Babcia wokalistki zmarła w 2021 r.
14:14, 26.04.2024
Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Andrzej Boreyko. W programie koncertu znajdą się utwory Bedricha Smetany - I Kwartet smyczkowy e-moll „Z mojego życia” oraz trzy kompozycje Witolda Lutosławskiego: Partita (wersja na skrzypce i orkiestrę), Interludium i Łańcuch II - Dialog na skrzypce i orkiestrę.